LONGHAIRED DACHSHUND CLUB 2018

MINIATURE LONGHAIRED DACHSHUNDS

Dog Judge: Maureen Poole (Findowrie) Bitch Judge: Judy Squires (Wirehall)

 

BEST OF BREED : WOOD Ch Wildstar Wrobinson JW & Reserve Best in Show
Dog CC : WOOD Ch Wildstar Wrobinson JW 
Res Dog CC : ROBERTS Ch Ralines Rob Roy to Denver
Bitch CC : MITCHELL Bronia First Impression
Res Bitch CC : WOOD Ch Wildstar Wynnona JW
Best Puppy :  WHITFIELD-ROBERTS Dandydayo I am Moana & Reserve Best Puppy in Show

Best Veteran : BROAD Neertanauf Sea Magic JW ShCM

 

Veteran Dog (2 Entries)
1st: BROAD Neertanauf Sea Magic JW ShCM
2nd: WHITFIELD-ROBERTS Ravenways Tornero at Dandydayo
3rd:
Res:
VHC:

 

Minor Puppy Dog (2 Entries, Abs 1) 
1st: ALLAN Dolyharp Allegretto
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Puppy Dog (7 Entries, Abs 2) 
1st:  PHILLIPS Summerview Yogi Bear
2nd: DRADY Indiko I Am the Music Man
3rd: HUTTON Natali Victory Asmik to Dachalune (Imp Rus)
Res: HALL Cliffmere Folk Art
VHC: ALLAN Dolyharp Allegretto

Junior Dog (5 Entries, Abs 1)
1st: HALL Cliffmere Patrick Sway Zee
2nd: BREESE Silkdown Samson
3rd:  METCALFE Metadale Ramesses
Res: ALLAN Dolyharp Allegretto
VHC:

Yearling Dog (1 Entry)
1st: MCCARTHY Nagshall Just Lucamac
2nd:
3rd: 
Res:
VHC:

Post Graduate Dog (4 Entries)
1st: HIGGINS Ralines Just Jewels
2nd: BROAD Eldmour Sea Lord of Dinkidudlor
3rd:
PITFIELD Luna Caprese D'Oroed' Argento of Follyfield
Res: EARLEY Yelva King of the Road
VHC:

Limit Dog (7 Entries, Abs 2) 
1st: BROOKS Obdax Lynn's Badger JW
2nd: DEAR Quested Creme Teddie
3rd:  PITFIELD Follyfield Farley's Fella
Res: EARLEY Lilacfen Sonny Delight of Yelva
VHC: GREEN Neertanauf Jack Jones

Open Dog (7 Entries, Abs )
1st: WOOD Ch Wildstar Wrobinson JW
2nd: BROOKS Ch Lyndarlea Just Andy JW
3rd: EARLEY Yelva Mister Brandy Man
Res: DEAR Quested Creme Teddie
VHC: BARNSDALE & HAYWARD-BARNSDALE Chriskim's Trail Blazer JW

Special Open Black & Tan Dog (1 Entry)
1st: WESTON & JOHNSON Galrhia Twice as Nice at Ecotyne
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

 

Special Open Dapple Dog (3 Entries)
1st: BROOKS Obdax Lynn's Badger JW
2nd: CONNEW Fenellafleur Zorro
3rd: PITFIELD Luna Caprese D'Oroed'Argento of Follyfield (Imp Ita)
Res:
VHC:

 

Special Open Any Other Colour Dog (6 Entries)
1st: ROBERTS Ch Ralines Rob Roy to Denver
2nd: MCCARTHY Nagshall Just Santana JW
3rd: PITFIELD Follyfield Farley's Fella
Res: SHUTT Stargazer of Donnadoon
VHC: GREEN Neertanauf Jack Jones

 

Champion Dog (1 Entry)
1st: BROOKS Ch Lyndarlea Just Andy JW
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

 

 

Veteran Bitch (6 Entries) 
1st: DRADY Larkhund Russian Kween
2nd: NORRIS Xemxija Star Struck at Criscan
3rd: EARLEY Rafthouse the Diva of Yelva
Res: GREEN Eldmour Electra
VHC: JAMIESON Ch Djeata Spring Blossom

Minor Puppy Bitch (6 Entries)
1st: WORSWICK Dolyharp Fur Elise
2nd: MITCHELL Bronia Witchcraft
3rd:  BARNSDALE & HAYWARD BARNSDALE Chriskims Fools Errand
Res: COHEN Hutzpah Hothouse Flower
VHC: CUNNINGHAM Zvezda Kovaleni Edel

Puppy Bitch (4 Entries)
1st: WHITFIELD-ROBERTS Dandydayo I am Moana
2nd: DRADY Indiko Destined to be Cream
3rd:  NADEN Llowdowndog the Vociferous for Marielle
Res: CUNNINGHAM Zvezda Kovaleni Edel
VHC:

Junior Bitch (8 Entries, Abs 1) 
1st: GEESON Abydachs Alohomora
2nd: BELL Tolberg Cream Treat
3rd:  BROOKS Lyndarlea Speckled Hen
Res: JOHNSON Africandawns Just Divine
VHC: SIGGEE Dinkidudlor Alicia Kalilu

Yearling Bitch (4 Entries)
1st: METCALFE Metadale Ariadne
2nd: MCCARTHY Nagshall Santa Amelia
3rd: WORSWICK Dolyharp Salut D'Amour
Res: HENSON Dolyharp Salad Days at Tollyburrow
VHC:

Post Graduate Bitch (5 Entries, Abs 1)
1st: ROWELL Emmajesk Masquerade JW
2nd: WESTON & JOHNSON Ecotyne Witchcraft
3rd: PALIN Sanmik T'Pol
Res: MCCARTHY Nagshall Santa Amelia
VHC:

Limit Bitch (9 Entries, Abs 2)
1st:  MITCHELL Bronia First Impression
2nd: HALL Cliffmere Levity
3rd:  BROOKS Lyndarlea Vienna
Res:  MCCARTHY Nagshall Just Be Lucky
VHC: MEE Barlaines Golden Delight

Open Bitch (9 Entries, Abs 1)
1st: WOOD Ch Wildstar Wynnona JW
2nd: GRAHAM Devoncream Lily Luna at Jadag
3rd:  BELL Tolberg Legally Blonde JW ShCM
Res: BROOKS Hanishan Eezzy Magic Nite at Lyndarlea
VHC: MCCARTHY Nagshall Just So JW

Special Open Black & Tan Bitch (3 Entries)
1st: NORRIS Criscan Khesia
2nd: WESTON & JOHNSON Ecotyne Firewitch
3rd: JAMIESON Dinkidax Magsybabe to Djeata
Res:
VHC:

Special Open Dapple Bitch (4 Entries)
1st: DRADY Jumanda's Silver Sparkle at Indiko
2nd: BROOKS Lyndarlea Speckled Hen
3rd: SIGGEE Dinkidudlor Alicia Kalilu
Res: CUNNINGHAM Zvezda Kovaleni Edel
VHC:

Special Open Any Other Colour Bitch (4 Entries)
1st: MCCARTHY Nagshall Cristobel
2nd: OXLEY Dinkidax Cyenna Satin JW
3rd: BROOKS Lyndarlea Vienna
Res: GREEN Eldmour Electra
VHC:

Champion Bitch (2 Entries)
1st: GEESON Ch Abydachs Absolutely
2nd: JAMIESON Ch Djeata Spring Blossom
3rd:
Res:
VHC:

 

 

 

Back to Shows